Kiretaż Warszawa

Wiele osób słysząc o kiretażu, zapewne nie wie z czym na do czynienia, a wbrew pozorom jest to często wykonywany zabieg, szczególnie u osób cierpiących na zapalenie przyzębia. Oczywiście jest on wyjściem awaryjnym w przypadku, gdy samo usuwanie płytki nazębnej nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Celem zabiegu jest spłycenie kieszonek dziąsłowych, które niestety powodują odkładanie się płytki nazębnej. Kiretaż wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, tak by jak najbardziej zminimalizować ból pacjenta podczas zabiegu. Sama nazwa „kiretaż” pochodzi od narzędzia, którym lekarz wykonuje czynności. Za pomocą kireta – bo tak właśnie nazywa się to urządzenie, usuwane są tkanki ze zmianami i biofilm bakteryjny, który zalega w kieszonkach dziąsłowych. Zanim zdecydujemy się na taki rodzaj zabiegu, najpierw musimy się poddać oczyszczeniu powierzchni korzenia z kamienia i płytki nazębnej. Dzięki tym czynnościom zniwelowane zostają miejsca zalegania płytki nazębnej, a co za tym idzie kieszonka dziąsłowa ulega wygojeniu i zostaje pokryta nowym nabłonkiem.

Obecnie możemy wyróżnić dwa rodzaje kiretażu:

  • kiretaż zamknięty – jest to zabieg wykonywany u pacjentów, gdzie głębokość kieszonek nie przekracza 5 milimetrów. Oczyszczone kieszonki są ze znieczuleniem miejscowym. Co ważne, zabieg przeprowadzany jest bez nacinania dziąsła i odwarstwiania płata śluzówkowego,

  • kiretaż otwarty – jest to zabieg, który wykonuje się u pacjentów, gdzie głębokość kieszonek przekracza 5 milimetrów. Niestety, w takim przypadkach mamy do czynienia już z chirurgią, dziąsło jest nacinane, a płat dziąsłowy jest nacinany w taki sposób, by odsłonić powierzchnię korzenia i głębiej położonej tkanki. Zmienione tkanki i powierzchnia korzenia zostaje dokładnie oczyszczona, a na koniec lekarz przemieszcza powstały płat na swoje miejsce oraz zaszywa ranę.

Warto zaznaczyć, że po wykonanym zabiegu pacjenci mogą skarżyć się na delikatne krwawienie, dziąsło z kolei może być delikatne na bodźce. Ponadto nieobce w okresie pozabiegowym będą obrzęki i nadwrażliwość zębów na zimne i ciepłe pokarmy. Pacjenci po kiretażu zobowiązani są do przestrzegania zaleceń lekarza, takie jak utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, stosowanie miękkiej szczoteczki czy płynów do higieny jamy ustnej z chlorheksydyną. Ta jest związkiem chemicznym działającym bakteriobójczy i bakteriostatyczne.