Ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się leczeniem nieprawidłowości w ustawieniu zębów takimi jak rotacje, stłoczenia, czy zatrzymania pojedynczych zębów, jak również problemami w relacjach całych grup zębów. Jest ona często niezbędna w poprawie stanu zdrowia i estetyki uzębienia. W ramach leczenia ortodontycznego stosujemy nowoczesne, stałe aparaty stomatologiczne, szyny relaksacyjne oraz przebudowy zgryzu.

Leczenie ortodontyczne dotyczy nie tylko młodzieży, ale przede wszystkim dorosłych.

Umów wizytę

Korekta – przebudowa zgryzu

Przebudowa zgryzu polega na właściwym spasowaniu relacji zębów pomiędzy poszczególnymi zębami oraz pomiędzy zębami szczęki górnej i żuchwy. Celem korekty jest doprowadzenie do takich relacji, które pozwalają na jak najbardziej fizjologiczne ustawienie zębów zapewniając pacjentowi estetykę oraz długoczasowe, dożywotnie utrzymanie zębów. Właściwe spasowanie zgryzu to również komfort codziennego funkcjonowania.

Umów wizytę

Piękny i równy łuk zębowy to nie tylko element estetyczny, ale również komfort życia. Dzięki zastosowaniu stałych aparatów mamy możliwość formowania uzębienia, korektę zgryzu. Poprzez odpowiednio ustawione naciski na zamkach aparatu, zęby zmieniają swoją pozycję lub rotację. Aparaty stomatologiczne stosujemy zarówno u dorosłych, jak i młodzieży.

Jakie aparaty stosujemy?

  • metalowe
  • porcelanowe
  • kryształowe
  • lingwalne

Z punktu widzenia pacjenta różnią się one między sobą wyglądem. Metalowy jest bardziej widoczny, a kryształowy i porcelanowy są bardziej kosmetyczne. Zamki są najczęściej w kolorze mlecznym, dostosowanym do koloru naszego uzębienia. Mogą być również całkowicie przezroczyste (w zależności od wyboru pacjenta). Różnica dotyczy także umiejscowienia aparatu na policzkowej lub językowej stronie zębów. 

Umów wizytę

Ile kosztuje aparat?

Konsultacja ortodontyczna 200 zł
Jeden łuk aparatu stałego – zamki metalowe 2600 zł
Jeden łuk aparatu stałego – zamki kryształowe 3600 zł
Jeden łuk aparatu stałego – zamki porcelanowe 3500 zł
Aparat stały – wizyta kontrolna od 330 zł

Szyny relaksacyjne stosowane są w celu zmniejszenia przeciążenia zębów ze względu na stałe i niekontrolowane zaciskanie zębów (nawykowe). Prowadzi to do różnego rodzaju dolegliwości takich jak bóle głowy, zniszczenie  stawu skroniowo-żuchwowego, starcie zębów czy zanik kości wokół przeciążonych zębów. W zależności od problemu, do wyboru jest kilka rodzajów szyn.

Szyna relaksacyjna to specjalna nakładka na zęby, której stosowanie powoduje zmianę nawykowego zaciskania zębów. 

Wskazania

Najczęstszym wskazaniem do stosowania szyny relaksacyjnej jest bruksizm. Objawia się przede wszystkim zgrzytaniem zębami oraz nadmiernym zaciskaniem szczęki, co w konsekwencji prowadzi do wielu zaburzeń m.in. funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego. Ma również wpływ na cały układ stomatognatyczny.

Najczęstszą przyczyną wyżej wymienionych dolegliwości jest stres, który często objawia się nieświadomym zaciskaniem zębów w ciągu dnia oraz podczas snu. Remedium, które ma zapobiec skutkom nocnego zgrzytania zębami, jest właśnie szyna relaksacyjna.

Szyna relaksacyjna twarda

Szyna relaksacyjna twarda (akrylowa) wykonywana jest przez stomatologa i technika dentystycznego. Jest wykonywana specjalnie pod zgryz pacjenta, który po dopasowaniu powinien w niej spać całą noc.

Umów wizytę