Rodzaje protez Warszawa

Często wraz z wiekiem nadchodzi moment, w którym musimy zdecydować się na protezę zębową. Wybór nie jest łatwy i warto poświecić na niego trochę czasu, by efekt finalny był w pełni zadowalający oraz byśmy dobrze się czuli ze swoją nową jamą ustną. Najważniejsze kwestie, jakie należy poruszyć to bez wątpienia rodzaj protezy, a także materiał ,z jakiego jest wykonana.

Jeśli mówimy o rodzaju protezy, to wybór jest mniej skomplikowany i często nie zależy od nas samych. Na rynku obecnie mamy protezy stałe i ruchome. Różnią się one pod wieloma względami i tak jak nie zawsze możemy zastosować protezę stałą, tak też nie zawsze skorzystamy z protezy ruchomej. Pierwsze z wymienionych, znane również jak implanty są bardzo wygodną opcją i dość łatwą w adaptacji. Zapewniają pacjentowi naturalne odczucia i najczęściej nie różnią się w użytkowaniu, w porównaniu z naturalnym uzębieniem. Mocowane są za pomocą tytanowych śrub, które wwiercane są w strukturę kości. Do tego celu używane jest oczywiście znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny i trwa 2-3 godziny. Następnie na takim mocowaniu stomatolog umieszcza sztuczny ząb, wykonany zazwyczaj z porcelany lub ceramiki. Co ważne, wśród naturalnych zębów wygląda on również naturalnie i nie odbiega wyglądem od pozostałego uzębienia. Istnieją jednak dwie główne wady takiego rozwiązania. Pierwsza to bez wątpienia cena, która jest wyższa w porównaniu z protezami ruchomymi. Druga z kolei to czas. Na taki rodzaj protezy trzeba się zdecydować dość szybko po utraceniu lub wyrwaniu zęba, gdyż z czasem kość zanika, a właśnie w nią powinna być wwiercana śruba.

Protezy ruchome z kolei możemy stosować zarówno w przypadku ubytku kilku zębów, jak i całkowitej utracie zębów. Takie protezy powinny być jednak użytkowane tylko w trakcie dnia i zdejmowane na co, by pozwolić dziąsłom i błonie śluzowej na odpoczynek. Nie są one również tak wygodne, jak stałe, ze względu na fakt, że nie adaptują się w tak naturalny sposób do naszych dziąseł i całej jamy ustnej. Ponadto wrażenie jedzenia czy mówienia z ruchomą protezą w pierwszy tygodniach jest zgoła odmienne, w porównaniu z naturalnym uzębieniem. W związku z tym niezwykle ważne jest dokładne dopasowanie takiej protezy przez lekarza. Sporym minusem jest także konieczność wymiany średnio co pięć lat protezy ruchomej. W związku ze zmianami fizycznymi zachodzącymi w jamie ustnej proteza z czasem staje się niewygodna, może powodować nie tylko dyskomfort, ale z czasem także odgniecenia czy rany. Głównym plusem takiej protezy jest cena, która nie odstrasza tak jak w przypadku protez stałych. Ponadto wymieniając protezę średnio co pięć lat mamy dużą szansę na uzyskanie refundacji z NFZ. Co prawda nie pokryje nam to stu procentach kosztów, ale na pewno w dużej mierze odciąży portfel.