Protetyka

Utrata jednego lub kilku zębów to problem nie tylko natury estetycznej. W znacznym stopniu obniża on jakość życia człowieka. Utrudnia spożywanie pokarmów, mowę, połykanie, a także nawiązywanie kontaktów społecznych. Istnieje kilka metod wypełnienia braków zębowych, a wybór właściwej zależy od potrzeb, stanu jamy ustnej, możliwości i oczekiwań pacjenta. Każde z zastosowanych rozwiązań poprawia estetykę uśmiechu i ogólną jakość życia.

Wskazania do leczenia protetycznego:

 • ubytki zębowe
 • wady zgryzu
 • poprawa estetyki
 • rehabilitacja po rozległych zabiegach chirurgicznych

Brak zębów powoduje wiele niekorzystnych dla zdrowia zmian takich jak:

 • przechylanie i przemieszczanie się zębów sąsiednich do miejsca po brakującym zębie,
 • wysuwanie się zębów przeciwstawnych w miejsce po zębie, 
 • zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, 
 • nadmierne ścieranie się zębów przednich, które przejmują funkcję żucia naturalną dla zębów bocznych, do której nie są przystosowane.

Umów wizytę

Odbudowa korony zęba na naturalnym korzeniu

Kiedy zniszczeniu  uległa tylko korona zęba, możliwa jest jej odbudowa na naturalnym korzeniu. Można do tego celu zastosować licówki dentystyczne. To małoinwazyjny zabieg polegający na przyklejeniu cienkich porcelanowych płatków, najczęściej porcelanowych, na przodzie zęba. Za pomocą tej metody można zmienić kolor i kształt zębów. Szacuje się, że licówki mogą utrzymać się nawet do 15 lat.

Do odbudowy uszkodzonego zęba można zastosować również korony porcelanowe. Jest to skuteczne rozwiązanie nawet w przypadku dużych uszkodzeń. Korona porcelanowa osłania cały ząb, a nie tylko jego przednią część. W ten sposób leczony ząb jest zabezpieczony przed kolejnymi złamaniami.

Umów wizytę

To bardzo wygodna opcja i jedna z łatwiejszych w adaptacji. Proteza mocowana na 4-6 implantach zapewnia pacjentowi naturalne odczucia. Tytanowa śruba pełni rolę utraconego korzenia zęba. Na niej mocowana jest proteza stomatologiczna dopasowana do indywidualnych potrzeb i anatomicznych warunków jamy ustnej pacjenta. 

Proteza stała na implantach poprawia nie tylko estetykę twarzy imitując naturalne zęby. W przeciwieństwie do protezy ruchomej zapewnia także szereg innych korzyści dla pacjenta:

 • stabilne mocowanie, dzięki czemu nie ma ryzyka, że proteza będzie się przemieszczać podczas mówienia, jedzenia czy kichania. 
 • nie powoduje ucisku na dziąsła, przez co nie powoduje zaniku kości
 • nie ma ryzyka jej połknięcia
 • nie zmienia smaku pokarmów
 • nie wymaga higieny poza jamą ustną.

Umów wizytę

Implanty stomatologiczne to najlepsza i najkorzystniejsza metoda uzupełnienia pojedynczych braków zębowych. Wszczepienia implantu w postaci tytanowej śruby imituje naturalny korzeń zęba. Dzięki zastosowaniu łącznika montujemy zaprojektowaną i wykonaną w technice cyfrowej koronę. Dobrze przygotowaną koronę trudno jest odróżnić od naturalnych zębów, dzięki czemu efekt estetyczny jest bardzo dobry.

Pacjenci decydują się na implanty zarówno jeśli brak dotyczy zębów przednich, jak i tylnych. 

Dowiedz się więcej o implantach

Umów wizytę

Uzupełnienia natychmiastowe – korony i protezy

W przypadku uszkodzenia lub złamania zęba mamy możliwość przygotowania korony lub protezy tymczasowej. 

Pacjent w ciągu jednej wizyty otrzymuje nowe, estetyczne i funkcjonalne uzębienie, które uzupełnia braki pojedynczych zębów (najczęściej w odcinku przednim) lub całych łuków zębowych w przypadku całkowitego braku zębów lub w przypadku zaawansowanych chorób przyzębia (znacznego stopnia rozchwianie zębów). 

Umów wizytę

Proteza stomatologiczna ruchoma

Protezy ruchome to rozwiązanie stosowane w przypadku ubytku kilku zębów oraz bezzębia. Wykonywane są ze stopów metali i tworzyw sztucznych. Zaletą protezy jest jej podobieństwo do naturalnych zębów. Dzięki zastosowaniu protezy pacjenci mogą cieszyć się pełnym uśmiechem, swobodnie uśmiechać i bezpiecznie spożywać posiłki. Zastosowanie protezy całkowitej zapobiega zniekształceniom twarzy, jakie można zaobserwować u osób z niekompletnym uzębieniem.

Proteza ruchoma nie jest jednak tak wygodna w użytkowaniu jak choćby ta mocowana na implantach zębowych. Ze względu na sposób jej mocowania na dziąsłach istnieje ryzyko przemieszczania się protezy podczas mówienia, czy kichania a także jedzenia.

Umów wizytę

Cennik

Konsultacja protetyczna 200 zł
Korona od 1500 zł
Korona porcelanowa na implancie od 3300 zł
Korona tymczasowa od 300 zł
Licówka porcelanowa od 2300 zł
Proteza całkowita osiadająca (szczęka lub żuchwa) 2300 zł
Proteza szkieletowa 2600 zł
Szyna relaksacyjna 800 zł