Szyny relaksacyjne Warszawa

Szyna relaksacyjna to specjalna nakładka na zęby, którą polecamy szczególnie pacjentom cierpiącym na bruksizm, uciążliwe chrapanie oraz przy aplikacji środków wybielających zęby. Szyny relaksacyjne stosowane są w celu zmniejszenia dolegliwości pochodzących ze stawu skroniowo-żuchwowego. Jak sama nazwa wskazuje nakładka ma przynosić ulgę i relaks, a także łagodzić bóle przy dokuczliwych dolegliwościach. W zależności od problemu, do wyboru jest kilka rodzajów szyn.

Najczęstszym wskazaniem do stosowania szyny relaksacyjnej jest choroba diagnozowana u coraz większej ilości pacjentów – bruksizm. Objawia się przede wszystkim zgrzytaniem zębami oraz nadmiernym zaciskaniem szczęki, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego oraz całego układu stomatognatycznego, będącego zespołem tkanek i narządów twarzoczaszki, tworzących funkcjonalną całość sterowaną przez ośrodkowy układ nerwowy.

Jama ustna i zęby odpowiadają nie tylko za spożywanie posiłków – układ stomatologiczny oprócz żucia, służy nam też jako pierwszy etap trawienia pokarmów, a także do formowania dźwięków i oddychania. Wszelkie zaburzenia związane z tymi czynnościami, mogą w konsekwencji prowadzić do upośledzenia funkcjonowania organizmu, a oprócz tego powodować ból karku, głowy, kręgosłupa, stawów skroniowo-żuchwowych, a w niektórych przypadkach rozchwiania i ścierania zębów, na co skarży się coraz więcej pacjentów. Dlatego tak ważne, aby zadbać o niego kompleksowo, eliminując wszystkie dolegliwości, nawet te z pozoru niezbyt uciążliwe.

Najczęstszą przyczyną wyżej wymienionych dolegliwości jest to, co dotyczy większości z nas – stres, który często powoduje, że w nocy nieświadomie zaciskamy zęby. Remedium, które ma zapobiec skutkom nocnego zgrzytania zębami, jest szyna relaksacyjna.

Na rynku mamy wiele rodzajów nakładek relaksacyjnych na zęby, w zależności od potrzeb. Różnią się głównie zastosowaniem i materiałem, z którego są wykonane. Dzielimy je na twarde i miękkie, te wykonywane w gabinecie stomatologicznym oraz gotowe, dostępne od ręki w aptece lub sklepie medycznym.

Szyna relaksacyjna twarda (akrylowa) powstaje w gabinecie stomatologicznym. Przygotowuje ją stomatolog współpracując z technikiem dentystycznym. Jest wykonywana specjalnie pod zgryz pacjenta, który po dopasowaniu może w niej spać całą noc. Szynę akrylową wyróżnia wyjątkowa trwałość i skuteczność.

Szyna relaksacyjna miękka to taka, którą możemy kupić sami, bez pobierania wycisku zębów górnych, dolnych i rejestratu zwarcia. Dopasowanie aparatu do zgryzu polega na zanurzeniu zakupionej nakładki w ciepłej wodzie, a następnie wprowadzenie jej do jamy ustnej i zaciśnięciu zębów. Ze względu na mniejszą precyzję, szyny miękkie nie są zalecane przez lekarzy. Polecamy je osobom, które uprawiają sporty np. boks oraz dzieciom. Używane w takim przeznaczeniu działają jak ochraniacz, nie dają jednak żadnych efektów leczniczych.

Umów wizytę