Recesja dziąsła
Problem, który na pierwszy rzut oka może wydawać się błahy, w ostateczności prowadzi nas do niemiłych i bolących konsekwencji. Mowa o recesji dziąsła. Polega ona na cofaniu się dziąsła, odsłaniając zarazem korzeń zęba. Niestety, poza tym, że jest to problem estetyczny, to także może prowadzić niestety do wielu poważniejszych konsekwencji, włącznie z utratą zęba.
Recesję zęba na szczęście w dość wczesnym stadium możemy rozpoznać sami. Jako główne objawy możemy zapisać wrażliwość na zimne i słodkie pokarmy, a także widoczne odsłanianie się dziąsła i pojawianie się w następstwie korzenia. Powodem takiego stanu rzeczy może być niewłaściwe szczotkowanie zębów czy złe ich nitkowanie. Recesji sprzyja również kamień nazębny, który wraz z narastaniem odsłania dziąsła.
Bardzo ważne, by po takich objawach udać się do stomatologa. Zbagatelizowany problem może prowadzić do mocnego bólu zęba, próchnicy, nadwrażliwości, pęknięcia, a nawet utraty zęba.
Aktualnie najpopularniejszą metodą leczenia odsłonięcia dziąseł jest niestety zabieg chirurgiczny (może on nie być konieczny, ale tylko w przypadku wczesnej diagnozy). Nie jest on na szczęście bardzo inwazyjny. Trwa około 1,5 godziny i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a nie przy narkozie, co pozytywnie wpływa na nasz cały organizm. Polega on na naciągnięciu dziąsła na odsłonięty korzeń. Taki zabieg jest bardzo skuteczny, ale i tak bardzo ważna jest postawa pacjenta, który musi przestrzegać podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Są to oczywiście, chociażby regularne oraz odpowiednie szczotkowanie zębów.