Rodzaje protez
Kiedy już utraciliśmy jakiś ząb, nadchodzi moment w którym musimy zdecydować się na jego uzupełnienie jakimś rodzajem protezy. Pod tym ogólnym pojęciem mieści się wiele typów uzupełnień. Najprostszy podział dzieli je na nieruchome (czyli takie, których pacjent nie może sam wyjąć) i ruchome. Wybór nie jest łatwy i warto poświęcić na niego trochę czasu, by efekt finalny był w pełni zadowalający oraz byśmy dobrze się czuli z nowym uzębieniem. Najważniejsze kwestie, jakie należy poruszyć to bez wątpienia rodzaj protezy, a także materiał, z jakiego jest wykonana.
Najlepiej tolerowanymi uzupełnieniami braków zębowych są protezy stałe. Zaliczamy do nich przede wszystkim uzupełnienia wykonane na implantach (korony lub mosty) czy na własnych zębach (mosty). Uzupełnienia te cechuje wysoka jakość i wytrzymałość ale przede wszystkim to, że adaptacja do nich przebiega niemal błyskawicznie i już po niedługim czasie od ich zamontowania w ustach pacjent nie czuje, że nosi nie swój ząb. Stałe uzupełnienia można stosować w przypadku pojedynczych zębów ale też w przypadku całkowitego braku uzębienia (wówczas stosujemy implanty). Znacznie dłużej i trudniej pacjenci adaptują się do protez ruchomych, co nie znaczy że jest to niemożliwe.
Uzupełnienia stałe na bazie implantów są bardzo wygodną opcją i jedną z łatwiejszych w adaptacji. Zapewniają pacjentowi naturalne odczucia i najczęściej nie różnią się w użytkowaniu, w porównaniu z naturalnym uzębieniem. Implanty to nic innego jak specjalnie przygotowane przez wysokospecjalistyczne firmy śruby tytanowe które wprowadza się w kość szczęki czy żuchwy. Zabieg implantacji jest bezbolesny a wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg wstawiania implantów jest bardzo mało inwazyjny w porównaniu np. do usuwania zębów. Dlatego też najczęściej po zabiegu występuje jedynie nieznaczny dyskomfort. Wprowadzenie jednego implantu trwa ok 40 min. Po tym albo zamyka się implant śrubą zamykającą czy gojącą albo od razu montuje się koronę tymczasową, którą po czasie kilku miesięcy zamienia się na koronę ostateczną. Ostateczne korony (czy mosty) montowane na implantach wykonywane są zazwyczaj z porcelany. Co ważne, wyglądają one w pełni naturalnie i dla osób postronnych są nie do rozpoznania jako sztuczne zęby.
Protezy ruchome z kolei możemy stosować zarówno w przypadku ubytku kilku zębów, jak i całkowitej utracie zębów. Wykonywane są one z ze stopów metali i tworzyw sztucznych. Nie są one tak wygodne i, jak już wspomniano, adaptacja do nich jest znacznie dłuższa i trudniejsza w porównaniu z uzupełnieniami stałymi. Sporym minusem jest konieczność wymiany protezy lub wykonania tzw. podścielenia co kilka lat (średnio co pięć lat następuje wymiana protezy ruchomej). W związku ze zmianami fizycznymi zachodzącymi w jamie ustnej proteza z czasem staje się niewygodna, może powodować nie tylko dyskomfort, ale także odgniecenia czy rany. Głównym plusem takiej protezy jest cena jej wykonania, która jest znacznie niższa niż w przypadku protez stałych.