Co wybrać zamiast implantów?

Usunięcie zęba bywa konieczne dla zachowania odpowiedniego stanu całego uzębienia. Wielu pacjentów obawia się, całkiem słusznie, że pozostawiona w jamie ustnej luka będzie wyglądała nieestetycznie. Rozwiązaniem tego problemu może być implant, choć to nie jedyna dostępna metoda. Istnieje kilka alternatyw, które warto poznać jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Brak zęba – problem do naprawienia

Na ekstrakcję stomatolodzy decydują się w sytuacjach, w których obecność chorego zęba może negatywnie wpłynąć na stan całego uzębienia. Zabieg często pozostawia lukę, której pacjent pragnie pozbyć się głównie ze względów estetycznych. Ale nie tylko dlatego dentyści rekomendują wypełnienie ubytku. Brak choćby jednego zęba może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie całej jamy ustnej. Aby zapobiec wykrzywianiu zębów, rozwojowi próchnicy czy zmianom w obrębie dziąseł, konieczne jest wypełnienie ubytku. Istnieje kilka wyjść z tej sytuacji.

Most protetyczny

Jedną ze stosowanych opcji jest most protetyczny, który może ukryć zarówno pojedyncze, jak i większe ubytki. Dla stabilnego ułożenia protezy konieczna jest jednak obecność zdrowych zębów, na których proteza zostanie osadzona. Stanowią podstawę unieruchamiającą most protetyczny. W przypadku, gdy zęby nie spełniają tego wymogu, konieczne jest zastosowanie innego rozwiązania.

Proteza ruchoma

Istnieje możliwość zastosowania protezy ruchomej, nawet dla pojedynczego zęba. Wypełnienie tego typu należy jednak dość często wymieniać ze względu na postępujące zmiany zachodzące w kości szczęki, na której się opiera.

Implanty

Opcją, która nie wymaga wymiany oraz obecności zdrowych zębów filarowych, jest założenie implantu. Wykorzystywane są do wypełniania ubytków po pojedynczych zębach, a także w leczeniu bezzębia oraz wówczas, gdy konieczne jest natychmiastowe wprowadzenie uzupełnienia. Implant to inaczej mówiąc sztuczny ząb, czyli korona osadzona na tytanowej śrubce. Założenie implantu nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów, a samo wypełnienie nie różni się od naturalnego uzębienia.