Wstawianie implantów to zabieg pod wieloma względami wymagający. Szybkość efektu pracy stomatologa zależy od tego, jaką metodą zostanie przeprowadzony. Coraz częściej pacjenci decydują się na rozwiązanie szybsze i pod wieloma względami wygodniejsze, jak np. wykonanie implantów i uzupełnień na nich (koron czy mostów) na jednej wizycie.

Standardowa rekonstrukcja zębów

Ekstrakcja, nacięcie dziąsła, wykonanie miejsca w kości na implant założenie korony – zwykle zabieg ten podzielony jest na kilka rozłożonych w czasie etapów, trwających kilka miesięcy. Standardowo rekonstrukcja uzębienia wymaga oczekiwania na zagojenie rany po wyrwaniu zęba. Dopiero gdy tkanka zostanie odpowiednio zabliźniona, można przejść do kolejnej fazy, czyli wstawiania implantu, który z kolei, za kolejnych kilka miesięcy pozwoli na umieszczenie na nim korony zęba. Wymaga to od pacjenta nie tylko czasu na regularne wizyty w gabinecie stomatologa, ale także sporej dozy cierpliwości w oczekiwaniu na efekt końcowy. W przypadku wypełnienia ubytków po kilku zębach, proces ten może okazać się jeszcze dłuższy.

Alternatywa: implanty w jeden dzień

Standardowe metody leczenia mogą być obecnie zastąpione przez zabiegi przeprowadzane w krótszym czasie. Współczesna stomatologia umożliwiają wykonanie takiego zabiegu w ciągu jednego dnia. Całodniowa wizyta pozwala dokonać ekstrakcji, umieścić implant wraz z koroną we wskazanym miejscu, bez kilkumiesięcznego oczekiwania na zagojenie i zabliźnienie rany. Tak przeprowadzony zabieg możliwy jest dzięki połączeniu działań implantologicznych, stomatologii cyfrowej i protetycznych – jeszcze tego samego dnia pacjent wychodzi z gabinetu stomatologa z rekonstruowanym uzębieniem.

Implant w jeden dzień: dla kogo?

Rekomendację do zabiegu jednoetapowego otrzymują z reguły pacjenci, którzy myślą o rekonstrukcji zębów przednich lub całego łuku zębowego.