Stomatologia estetyczna
Zabiegi stomatologii estetycznej pozwolą zadbać o piękny uśmiech, który dziś dla wielu jest wizytówką. To element wizerunku, który odpowiada za samopoczucie, pewność siebie i wpływa na samoocenę. Dzięki zabiegom estetycznym zyskasz perfekcyjny uśmiech.
W arsenale zabiegów stomatologii estetycznej zawiera się nie tylko poprawa koloru poprzez wybielanie, ale również korekta kształtu i wyglądu pojedynczych zębów, wykorzystując licówki i bonding. To także zakres implantologii i protetyki, których celem jest uzupełnienie braków w uzębieniu.
Wybielanie | Licówki | Ortodoncja | Implantologia | Bonding
Wybielanie zębów
Śnieżnobiały uśmiech to powód do dumy. Niestety z czasem zęby zmieniają kolor. Na skutek picia kawy, herbaty, czerwonego wina czy palenia papierosów zęby żółkną i pojawiają się na nich przebarwienia. Zastosowanie zabiegów wybielających może przywrócić im naturalną biel i estetyczny wygląd. Wyróżnia się dwie grupy metod wybielania zębów – te, które są przeprowadzane przez dentystów, a także te domowe. Różnią się one skutecznością, ceną, jak również długością przeprowadzania.
Należy pamiętać, że u każdego skutki wybielania mogą być inne. Zależy to przede wszystkim od naturalnej barwy zębów danej osoby i ich podatności na środki wybielające. Ważną informacją jest również fakt, że środki te nie wybielają koron, licówek czy wypełnień.
Dla kogo?
Profesjonalne zabiegi wybielające są dostępne dla osób, które marzą o białych, zdrowych zębach. Jednak jest to zabieg, do którego należy się przygotować. Pierwszym krokiem jest wypełnienie wszystkich ubytków i tym samym wyleczenie próchnicy.
Korzyści:
- skuteczność
- szybsze efekty niż w przypadku metod domowych
- bezpieczeństwo
Leczenie
- Zabezpieczenie dziąseł
- Pokrycie zębów żelem wybielającym
- Naświetlanie lampą
Wybielanie w domu
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie nakładek na zęby. Stomatolog wykonuje indywidualną nakładkę dopasowaną do zgryzu pacjenta. Pacjent nosi tę nakładkę z żelem przez określony czas przez kilka dni lub nocy, aż do uzyskania oczekiwanych rezultatów.

Licówki to rodzaj estetycznego i trwałego uzupełnienia protetycznego dla widocznej, przedniej części zębów. Nadają one zębom nowego, oczekiwanego koloru oraz kształtu. Jednocześnie pozwalają na odbudowę funkcji zębów np. przy starciu zębów własnych lub trwałego uszkodzenia szkliwa.
Należy jednak pamiętać, że licówki można wykonać dopiero wówczas, gdy mamy wyleczoną próchnicę i skorygowane starcie zębów, itp. Licówki powinny być elementem „wieńczącym dzieło” leczenia, dlatego każda konsultacja w naszej klinice dotycząca licówek jest połączona z ogólną konsultacją stanu zdrowia jamy ustnej.
Dla kogo?
Licówki porcelanowe to idealne rozwiązanie dla osób, które z wielu względów pragną poprawić estetykę swojego uśmiechu. Ich finalny efekt jest często spektakularny, a jednocześnie ich posiadanie jest niezauważalne dla otoczenia.
Korzyści:
- jednolity kolor zębów
- kształt i długość zębów dopasowana do potrzeb
- usunięcie przerw między zębami
- zabezpieczenie cienkich i wrażliwych brzegów siecznych zęba
Plan leczenia
- Konsultacja i analiza potrzeb pacjenta
W naszej klinice wykonujemy licówki, dostosowując się do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jest to praca całego zespołu, w tym głównie lekarza wraz z doświadczonym technikiem protetykiem specjalizującym się w licówkach.
- Diagnostyka cyfrowa
W zależności od potrzeb i możliwości w pierwszym etapie wykonujemy tomografię komputerową CBCT, lub wykonujemy wyciski na podstawie których dokonujemy analizy warunków panujących w jamie ustnej pacjenta,.
- Przygotowanie licówek i opracowanie zębów
Indywidualnie dobrane i przygotowane licówki są zakładane i przytwierdzane na wcześniej opracowane przez stomatologa zęby. Zęby i licówki tworzą całość zapewniając pełną funkcjonalność i doskonały efekt estetyczny.
Ortodoncja zajmuje się leczeniem nieprawidłowości w ustawieniu zębów, m.in. rotacje, stłoczenia, czy zatrzymania pojedynczych zębów oraz problemami w relacjach całych grup zębów. Jest ona często niezbędna w poprawie zgryzu i estetyki uzębienia.

Dla kogo?
Leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest przede wszystkim u dorosłych, którzy oczekują korekty zgryzu i wyrównania zębów w łuku zębowym. Dzięki wykorzystaniu nowych aparatów porcelanowych, zarówno komfort użytkowania jak i efekty estetyczny przez okres leczenia jest lepszy. Zamki porcelanowe na zębach wykonywane są z przezroczystego materiału, dzięki czemu ciężko jest je dostrzec.
Korzyści z noszenia aparatu ortodontycznego:
- metoda leczenia dla osób w różnym wieku
- poprawa estetyki uzębienia (równo ustawione zęby)
- usunięcie wad zgryzu
Stosujemy różne aparaty stomatologiczne. Z punktu widzenia pacjenta różnią się one między sobą przede wszystkim wyglądem. Metalowy jest bardziej widoczny, a kryształowy i porcelanowy są bardziej estetyczne i mniej widoczne. Różnica dotyczy także umiejscowienia (na policzkowej lub językowej stronie zębów). Każdy z wymienionych typów aparatów ma swoje specyficzne właściwości i nie każdy może być zastosowany u każdego pacjenta.
Plan leczenia
- Analiza potrzeb pacjenta
Obejmuje wywiad i cyfrową diagnostykę jamy ustnej (tomografia CBCT)
- Wybór i wykonanie właściwego aparatu
- Założenie aparatu
Implanty stomatologiczne to najlepsza i najtrwalsza metoda uzupełnienia pojedynczych braków zębowych. Implant to wysokospecjalistyczna śruba tytanowa mocowana w kości szczęki lub żuchwy. Wprowadzenie jednego implantu trwa ok. 40 min. Po tym albo zamyka się implant śrubą zamykającą lub gojącą, albo od razu montuje się łącznik z koroną tymczasową lub docelową. Ostateczne korony (czy mosty) montowane na implantach wykonywane są zazwyczaj z porcelany. Co ważne, wyglądają one w pełni naturalnie i dla osób postronnych są nie do rozpoznania jako sztuczne zęby.
Wszczepianie implantów przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg jest małoinwazyjny w porównaniu np. do usuwania zębów. Dlatego też najczęściej po zabiegu występuje jedynie nieznaczny dyskomfort.

Bonding

Bonding to nieinwazyjna metoda umożliwiająca poprawę struktury zęba bez konieczności nawiercania i szlifowania. Pozwala także na pokrycie przebarwień, odbudowę ukruszonych części zęba lub odtworzenie zniekształconych powierzchni za pomocą specjalnej żywicy kompozytowej. Zabieg przywraca estetyczny wygląd korygując szerokość, wysokość i kształt zębów. Dzięki tej metodzie możliwe jest skorygowanie diastemy, a także przerwy między zębami. Trwałość kompozytów szacowana jest na około 5 lat.
Dla kogo?
Bonding, to sposób na poprawę wyglądu zębów — pozwala na odbudowę zębów w czasie jednej wizyty. Zabieg może być także potraktowany jako tymczasowe uzupełnienie w przypadku, gdy pacjent, np. z powodu pilnego wyjazdu, nie może pozwolić sobie na dłuższe leczenie i zależy mu na szybkim uzyskaniu ładniejszego uśmiechu. Bonding jest zabiegiem często wybieranym z przyczyn ekonomicznych — jest to tańsze rozwiązanie od dostępnych na rynku uzupełnień protetycznych, jednak mniej trwałe. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także bruksizm, czyli nawyk zaciskania i zgrzytania zębami.
Plan leczenia
- wytrawienia szkliwa delikatnym kwasem
Trwa kilka do kilkunastu sekund, nie naruszając struktury szkliwa. Przygotowuje ząb do nałożenie tzw. bondu.
- nałożenia bondu
Bond to sposób łączenia tkanek własnych zęba z kompozytem
- nałożenia właściwego kompozytu