Zdrowy, biały uśmiech bez wątpienia jest marzeniem każdego z nas. Niestety, wiele osób traci zęby w różnym wieku, z wielu różnych powodów. Stomatolodzy zwracają uwagę, że niezależnie od tego, który ząb utraciliśmy, powinniśmy postarać się o odpowiednie rozwiązanie protetyczne, aby zachować odpowiednią budowę zgryzu czy dziąseł.

W ostatnim czasie coraz popularniejszym rozwiązaniem są implanty. Jeszcze niedawno były one uważane za metodę bardzo drogą i zarezerwowaną tylko dla niektórych. Dziś jednak jest ona bardziej dostępna i zalecana w wielu przypadkach.

Implanty stomatologiczne to nic innego, jak odpowiednio wyprofilowany element wykonany z tytanu lub cyrkonu, wstawiany w kość. Po jego umieszczeniu mocuje się do niego koronę protetyczną. Zależnie od potrzeb i możliwości całość wykonuje się albo jedno albo dwuetapowo.

Jak wygląda zabieg?

Można to zrobić albo zaraz po ekstrakcji zęba albo później. W znieczuleniu miejscowym odsłania się miejsce, w którym zaplanowana jest implantacja, przygotowuje się miejsce pod implant przy pomocy specjalnych wierteł a następnie wkręca się w wykonany otwór implant. Zamyka się ranę, po czym pacjent czeka najczęściej kilka miesięcy na jej zagojenie.

Kiedy to nastąpi, wykonuje się wycisk bądź skan tego miejsca i tworzy koronę zębową, montowaną następnie na implant.

Dla kogo implanty stomatologiczne?

Właściwie nie ma zbyt wielu przeciwwskazań do założenia implantów. Głównym jest aktywny proces nowotworowy bądź. W pozostałych przypadkach rozwiązanie to jest odpowiednie dla tych, którzy nie wyobrażają sobie noszenia standardowej ruchomej protezy. Do zębów na implantach bowiem pacjenci doskonale się adaptują i umożliwiają normalne z nich korzystanie jak z własnych zębów.

O czym należy pamiętać, decydując się na implanty? Ogólnie rzecz biorąc implanty wszczepiane są na całe życie. W razie potrzeby można zmieniać zamontowane na nich korony. Najczęściej wykonuje się to w przypadku ich zużycia. Warto też wiedzieć, że istnieje bardzo duża ilość i rodzaje implantów, dlatego warto stosować te, które mają potwierdzona długą historię stosowania.