Osoby, które z różnych powodów nie posiadają zdrowych i białych zębów, mogą zdecydować się na licówki, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie zjawiskowego uśmiechu. Warto zatem szerzej zapoznać się z tematyką rozwiązań estetycznych stosowanych w stomatologii, które już dawno przestały być opcją tylko dla wybranych.

Czym są licówki?

Są to bardzo cienkie płytki, przeważnie wykonywane z porcelany, które przykleja się na przednią (licową) warstwę zęba. Głównym celem ich zakładania jest zyskanie perfekcyjnego uśmiechu, jednocześnie idealnie dopasowanego do swojego typu urody.

Licówki wykonywane są z porcelany, ponieważ materiał ten do złudzenia przypomina strukturę szkliwa. Jest półprzezroczysty, odbijający światło i połyskujący, w sposób charakterystyczny dla naturalnych zębów. Dzięki temu, poprawa estetyki uśmiechu wykonana z wykorzystaniem wspomnianego materiału, pozwala osiągnąć satysfakcjonujący efekt.

Kiedy warto zdecydować się na założenie licówek?

Jeśli nie ma konkretnych przeciwwskazań, z wspomnianego rozwiązania estetycznego może skorzystać niemal każdy. Szczególnie jest ono polecane osobom borykającym się ze znacznymi defektami w obrębie uzębienia. Wśród nich, można wyróżnić m.in.:

  • nieestetyczne przebarwienia wywołane zarówno czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi,
  • nieregularny kształt oraz ubytki w zębach,
  • pękające szkliwo,
  • niektóre wady zgryzu.

Przeciwwskazania do założenia licówek

Jak przy każdym zabiegu, również przy zakładaniu licówek istnieją pewne ograniczenia. Głównym przeciwwskazaniem są zbyt duże ubytki i uszkodzenia zębów. Wśród innych przeszkód, można wyróżnić także choroby dziąseł i skłonność do powstawania próchnicy.

Wspomniane rozwiązanie stomatologiczne nie jest również zakładane u pacjentów cierpiących na bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie zębami, a także parafunkcje zgryzowe, w tym m.in. obgryzanie paznokci, a także nieprawidłową higienę jamy ustnej.

Zalety licówek

Są one mało inwazyjnym rozwiązaniem estetycznym, które pozwala w krótkim czasie zyskać oszałamiający śnieżnobiały uśmiech, którym można cieszyć się nawet kilka lat. Kolor porcelanowych nakładek dopasowywany jest odpowiednio do barwy uzębienia oraz typu urody, co pozwala na zapewnienie jak najbardziej naturalnego efektu.

Poza tym, materiał z którego wykonywane są cienkie płytki nakładane na zęby, nie ulega odbarwieniom i ścieraniu, zapewniając długo utrzymujący się efekt. Ich staranne założenie gwarantuje odpowiednią szczelność brzeżną, dzięki czemu granica między zębem naturalnym a porcelanową płytką jest praktycznie niewidoczna.

Współcześnie, na założenie licówek w gabinecie stomatologicznym, może zdecydować się niemal każdy, ciesząc się zachwycającym uśmiechem, niezależnie od wieku i osobistych preferencji.