Braki w uzębieniu to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia jamy ustnej. Zlekceważenie ubytku może utrudniać spożywanie pokarmów, powodować ból, przyczyniać się do rozwoju schorzeń w obrębie jamy ustnej, a nawet zmieniać owal twarzy. Jakie istnieją możliwości leczenia? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym.
Konsekwencje braku zębów
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że braki w uzębieniu przyczyniają się do odczuwanego na co dzień dyskomfortu, bólu w obrębie żuchwy, a także innych schorzeń przyzębia. Za tym idą kolejne problemy, które z jamy ustnej przenoszą się np. do układu pokarmowego. Im dłużej zwlekamy z leczeniem, tym trudniej poradzić sobie z ubytkiem. Stąd też stomatolodzy sugerują, aby w takim przypadku reagować jak najszybciej – czyli od razu po utracie zęba.
Pacjent ma kilka opcji do wyboru: może zdecydować się na założenie koron, mostu protetycznego lub implantów. Każda z tych metod leczenia różni się sposobem wykonania oraz stosowanymi materiałami, wszystkie mają jednak ten sam cel: uzupełnić ubytki.
Metody leczenia ubytków w uzębieniu
Pacjenci gabinetu dentystycznego zapewne nie raz spotkali się z tymi określeniami: korona, most, implant. Jak je rozróżnić?
Korona umożliwia zrekonstruowanie jednego zęba, natomiast most protetyczny pozwala pozbyć się ubytku przy pomocy zębów sąsiadujących (stanowią filary, na których można podeprzeć przygotowaną dla pacjenta protezę). Są to rozwiązania stosowane na stałe oraz w sposób indywidualny – protetyk przygotowuje wypełnienie dopasowane do koloru oraz kształtu posiadanych zębów tak, aby korona lub most nie wyróżniały się na ich tle. Przy prawidłowym dbaniu o jamę ustną korony oraz mosty będą spełniały swoje zadanie przez kolejne lata.
Nieco innym rozwiązaniem jest implant, który zakładany jest w miejscu ubytku. Dzięki swojej budowie imituje prawdziwy ząb – wykonany jest z tytanowej lub cyrkonowej śrubki pełniącej rolę korzenia oraz korony z porcelany dopasowanej kolorem do pozostałych zębów. Sposób mocowania sprawia, że implant jest znacznie bardziej stabilny – śruba zostaje wkręcona w kość szczęki. Przymocowany na stałe pozwala na zrekonstruowanie uzębienia oraz odpowiednie zwarcie zębów, między którymi pojawił się ubytek.