Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach nadal powszechnym problemem są braki w uzębieniu. Najczęściej są one spowodowane zaawansowanymi zmianami próchnicowymi związanymi z nieprawidłową dietą czy niewystarczającą higieną jamy ustnej.
Kiedy dochodzi już do tak zaawansowanych zmian, że dentysta nie może zrobić nic więcej, aby uchronić pacjenta przed utratą konkretnego zęba, podejmuje decyzję o jego ekstrakcji. Po wyrwaniu pojawia się kolejny problem – tym razem z brakiem w uzębieniu. Często powoduje to różnego rodzaju wady zgryzu.
Dlatego zaleca się zastosowanie odpowiednio dobranego uzupełnienia tego braku, który z jednej strony uzupełni brak zęba, zwiększy komfort przeżuwania a także spełni funkcję estetyczną.
Zanim zdecydujesz się na wspomniane wyżej rozwiązane, warto abyś poznał kilka przydatnych informacji na ich temat.
W pierwszej kolejności warto poznać rodzaje uzupełnień protetycznych. Pozwala to na dostosowanie rozwiązania do konkretnych potrzeb i możliwości. Wyróżnić można:
- mosty– standardowo wstawiane są w przypadku ubytku jednego lub kilku zębów obok siebie; uzupełnienie takie opiera się na sąsiednich zębach specjalnie pod to oszlifowanych,
- protezy osiadające – są to uzupełnienia niewidoczne, mimo że ruchome; najczęściej są one wytrzymałe nie tylko na uszkodzenia, ale także działanie substancji chemicznych,
- protezy szkieletowe – rozwiązanie to stosuje się w sytuacjach, kiedy niemożliwe jest wykonanie standardowego mostu,
- uzupełnienia na bazie implantów – w miejsce po brakującym zębie wprowadza się w kość implant (zastępujący część korzeniową zęba) a następnie odbudowuje się na nim brakującą koronę zęba.
Najczęściej po ekstrakcji zębów, a przed decyzją o konkretnym uzupełnieniu zaleca się konsultację lekarską, podczas której stomatolog zaleci konkretny rodzaj uzupełnienia, a także poinformuje o dokładnym procesie leczenia. Odpowie również na wszystkie pytania pacjenta.
Należy oczywiście pamiętać, że praktycznie każde uzupełnienie protetyczne należy wymieniać co kilka lub kilkanaście lat. Po pewnym czasie bowiem most czy korona może ulec mechanicznemu zużyciu – wtedy należy skontaktować się z protetykiem w celu sprawdzenia, czy dane uzupełnienie należy wymienić.