Utarte przekonanie, że o zęby mleczne nie należy dbać, ma dość nieprzyjemne skutki, z którymi zmagają się najmłodsi pacjenci. Zbyt szybkie ich usuwanie może z kolei przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju zgryzu u dzieci. Dawne przeświadczenie, że mleczaki powinny zniknąć jak najwcześniej, czas odłożyć do lamusa. Obecnie stomatolodzy stawiają na profilaktykę – jakże w przypadku pierwszych zębów, które mimo „krótkiego terminu przydatności” odgrywają istotną rolę w prawidłowym rozwoju zgryzu u dzieci.
Czym są mleczaki?
To pierwsze pokolenie zębów, które rośnie u człowieka między szóstym a trzydziestym miesiącem życia, a samoistnie wypada między szóstym a trzynastym rokiem życia. Proces ten jest naturalny i określony dla każdego człowieka – u jednych wyrzynają się i wypadają wcześniej, a u innych później, a procesu tego nie należy w żadnym wypadku przyspieszać. Dzieci w wieku szkolnym są właścicielami zarówno mleczaków, jak i zębów stałych. Moment ten jest przełomowy i bardzo istotny, jeśli chodzi o prawidłową profilaktykę jamy ustnej. Młodsi, którzy wcześniej zaniedbywali ich szczotkowanie, powinni znacznie bardziej skupić się na tej czynności.
Dlaczego warto o dbać o mleczaki?
Mleczaki odgrywają istotną rolę w prawidłowym rozwoju budowy jamy ustnej. Przede wszystkim stanowią punkt odniesienia dla przyszłych, stałych już zębów. Zbyt wczesna ekstrakcja może doprowadzić do pojawienia się nieprawidłowości, a w przyszłości skutkować niewłaściwą budową zgryzu.
Fakt, że skazane są na samoistne wypadanie nie oznacza, że nie należy o nie dbać. Pierwsze pokolenie zębów jest bardzo delikatne, a w związku z tym narażone na zmiany próchnicze. Warto temu zapobiec – nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz zaniedbanie leczenia stomatologicznego mogą negatywnie wpłynąć na stan zgryzu w przyszłości o bólu takich zębach nie wspominając.
Pozostaje jeszcze profilaktyka – dzieci warto od najmłodszych lat uczyć dobrych nawyków związanych z dbaniem o jamę ustną. Dzięki temu w przyszłości będą mogły cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.