W ostatnich latach rynek implantów zębowych rozwinął się w bardzo szybkim tempie. O ile protezy stomatologiczne były stosowane od wielu lat, o tyle ich jakość oraz komfort pacjenta pozostawiał bardzo wiele do życzenia. Wiele przeprowadzonych badań i nowych technologii w tej dziedzinie spowodowało, że obecnie mamy do wyboru ogrom rodzajów implantów zębowych oraz metod ich wstawiania. Okres rekonwalescencji i samego gojenia również się zdecydowanie skrócił.

Jednym z najpopularniejszych implantów występujących obecnie na rynku jest implant tytanowy. Najważniejszą jego cechą jest fakt, że jest to metal obojętny, a więc taki, który przyjmie się w każdym organizmie człowieka, nawet uczulonego na metale. Co więcej, implanty tytanowe są bardzo wytrzymałe i często stanowią całą bazę do protez stałych i wyjmowanych. Minusem tego rodzaju implantów jest kolor, który jest w barwie srebrno-szarej. O ile początkowo nie jest o widoczny, o tym z biegiem lat linia dziąseł może się obniżać, co spowoduje odsłonięcie implantu.

Innym rodzajem implantów stomatologicznych są te cyrkonowe inaczej zwane ceramicznymi. Wykonywane są one z tlenku cyrkonu. Ten z kolei przypomina z natury ludzką kość i co więcej, jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm człowieka. Implanty ceramiczne są odporne na ścieranie i nie reagują na zmiany temperatur w jamie ustnej.

Co ciekawe implanty stomatologiczne możemy podzielić nie tylko ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, ale również na fazowość zabiegu. W tym przypadku wyróżniamy implanty jednofazowe i dwufazowe. Wszczepienie tych pierwszych zajmuje stomatologowi około godziny i jest to najlepsze i zarazem najszybsze rozwiązanie w przypadku, gdy ubytek dotyczy zębów przednich. Nieco inaczej wygląda sprawa z implantami dwufazowymi. Ich wszczepienie wymaga o wiele dłuższego czasu, a cała procedura dzieli się na dwa etapy. W pierwszym wszczepiany jest sam implant – sztuczny korzeń. Dopiero po wygojeniu się rany (trwa to najczęściej kilka miesięcy) na założony implant nakładana jest korona, a następnie zostaje przymocowana proteza. Jest to  bardzo popularny sposób, najczęściej wybierany przez pacjentów. Proteza zamocowana tą metodą nie przesuwa się i nie wypada.