Wybielanie zębów Warszawa

Wybielanie zębów – to temat poruszany bardzo często i coraz częściej również praktykowany czy w w warunkach domowych czy na fotelach stomatologicznych. Piękny, lśniący i śnieżno biały uśmiech to wizytówka każdego człowieka, ale jak dobrze wiemy, szczególnie w obecnych czasach utrzymanie idealnej bieli zębów nie jest łatwe. Kawa, herbata, kolorowe napoje – to wszystko sprawia, że na naszych zębach powstają mało estetyczne przebarwienia, a następnie liczne defekty. Poniżej postaramy się przedstawić kilka sposobów – zarówno domowych, jak i dentystycznych, które w mniejszym lub większym stopniu pomogą nam w wybieleniu zębów…

Całą procedurę powinniśmy rozpocząć od zdjęcia kamienia nazębnego, który jest najczęstszym winowajcą. Oczyszczenie szkliwa z nalotu i kamienia powoduje, że stają się one jaśniejsze. Taki zabieg musi zostać przeprowadzony oczywiście w gabinecie stomatologicznym i jest on wykonywany albo w sposób mechaniczny, albo podczas piaskowania. Są to dwie najpopularniejsze metody.

Jeśli zdjęcie kamienia nazębnego nie przynosi należytych efektów, możemy przetestować sposoby domowe. Jednym z nich są pasty wybielające. Jest to najprostszy i najmniej inwazyjny sposób, który daje efekt rozjaśnienia o 1-2 tony. W takich pastach znajdują się bowiem specjalne enzymy i aktywne mikrogranulki, które rozpuszczają błonę wiążącą płytkę nazębną ze szkliwem, ale również substancje ścierne (uwodniona krzemionka, węglan wapnia). Warto przed zakupem takiej pasty sprawdzić jednak wskaźnik ścieralności (RDA), który nie powinien być większy aniżeli 200. Takiej pasty nie należy używać również cały czas. Po około dwóch miesiącach należy zrobić sobie przerwę i powrócić do normalnej pasty do zębów.

Inną metodą są paski, lakiery czy żele wybielające. Wszystkie te preparaty możemy zakupić i stosować oczywiście w domu. We wszystkich z nich znajduje się głównie nadtlenek wodoru. Efekty teoretycznie również powinny być nieco lepsze (2-4 tony), aniżeli w przypadku past. Pierwsze rezultaty powinniśmy otrzymać po około 2-3 tygodniach. Najpopularniejszą z wymienionych metod jest chyba ta z paskami wybielającymi. Nakłada się je na 20 minut, dwukrotnie w ciągu dnia. Należy pamiętać, że nakładamy oddzielny pasek na dolne i oddzielny na górne zęby, ale nie na całym łuku (tylko od czwórek do czwórek). Żele lakiery czy wosk z kolei są stosowane w formie malowania zębów i nie docierają niestety do przestrzeni miedzyzębowych.

Jeszcze innym rozwiązaniem są nakładki. Mogą być one dopasowywane z pomocą stomatologa i jest to najlepsze rozwiązanie, bowiem zostają one wówczas wykonane w gabinecie protetycznym według zrobionego wcześniej odcisku uzębienia. Dzięki temu są one idealnie dopasowane, a pacjent nie narzeka na podrażnienia dziąseł. Takie nakładki należy nosić dwa razy dziennie przez około dwie godziny. Cały proces trwa do miesiąca czasu.

Jeszcze innym zabiegiem, który musi koniecznie być wykonany w gabinecie stomatologicznym jest metoda z użyciem specjalnej lampy. Jest to sposób bardzo szybki i przynoszący efekty natychmiast. Może rozjaśnić zęby o nawet pięć tonów! Sam zabieg trwa krótko (jak na taki efekt), bo około godziny. W tym czasie lekarz specjalnym środkiem ochronnym zabezpiecza dziąsła, następnie umieszcza gumową osłonę i nanosi na zęby wybielacz, który jest naświetlany lampą. Ta z kolei emituje światło o określonej wcześniej długości fal. Taki cykl należy powtórzyć od dwóch do czterech razy w zależności od oczekiwanego efektu końcowego. Zabieg jest bezbolesny, jednak przez kolejne dwa dni zęby mogą być nadwrażliwe na zmianę temperatur w jamie ustnej.